Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś

Różne rodzaje wegetarianizmu i ich specyfika

21 stycznia 2023 Różne rodzaje wegetarianizmu i ich specyfika

Choć o wegetarianizmie mówi się wiele, ciągle trudno jest oprzeć się wrażeniu, że nasza wiedza na jego temat jest uproszczona i jako taka nie należy do tych pojęć, z których łatwo można zrobić użytek. Nie może być jednak inaczej, skoro nie ma jednej tylko odpowiedzi choćby na pytanie o to, czego nie jedzą wegetarianie. Ciągle nie mówimy jednak o wiedzy tajemnej, której nie można posiąść. Czas więc zadać kilka ważnych pytań. W niniejszym artykule dowiesz się, czym jest wegetarianizm, rodzaje i czym różnią się od siebie

Sprawdź również: Ekologia dla dzieci – jak uczyć maluchy odpowiednich zachowań?

Wegetarianizm – rodzaje

Choć mówiąc o wegetarianizmie zakładamy, że jest to sposób odżywiania się, który zakłada, że nie będzie się jeść mięsa, taka uproszczona definicja nie jest wcale najtrafniejsza. Warto więc pamiętać o tym, że mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma odmianami wegetarianizmu, a każda z nich postrzega dietę w nieco inny sposób. Oczywiście, kolejne z nich mogą się ze sobą przeplatać, a ich granice potrafią być nieostre. Co więcej, sami wegetarianie bardzo często nie opierają się na żadnych odgórnie narzucanych zasadach koncentrując się przede wszystkim na osobistych przekonaniach.

Najpopularniejsze rodzaje wegetarianizmu

Osoby, które zaczynają się interesować wegetarianizmem zwykle rozpoczynają swoje poszukiwania od czegoś, co nie będzie radykalne dla organizmu. Nic więc dziwnego, że semiwegetarianizm – najmniej restrykcyjna z wegetariańskich diet – cieszy się dziś tak dużą popularnością. Przewiduje ona, że z diety należy wykluczyć tylko niektóre rodzaje mięsa. W rezultacie semiwegetarianie nadal chętnie sięgają po ryby, drób oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego.
Ichtiwegetarianizm to dieta, która jest bardziej restrykcyjna. Nie ma w niej miejsca nawet na drób, a tym samym jedynym jej składnikiem, który nie ma pochodzenia roślinnego są ryby. To dieta ciesząca się dużym zainteresowaniem – nie tylko łatwa do wcielenia w życie, ale i bardzo zdrowa. Dość wygodną dietą jest także laktowegetarianizm zakładający, że w diecie nie ma miejsca nie tylko na mięso w każdej postaci, ale również na jajka oraz ryby. Osoby decydujące się na ten sposób odżywiania nadal mogą jednak sięgać po miód oraz mleko i jego pochodne. Najbardziej radykalną dietą wegetariańską niezmiennie pozostaje weganizm. Tu nie ma miejsca już nie tylko na mięso, ale również na wzmiankowane wyżej produkty odzwierzęce.

Fleksitarianie – elastyczni wegetarianie

Analiza tego, z czym kojarzy się nam wegetarianizm z pewnością nie byłaby kompletna, gdyby w opracowaniu takim nie znalazła się dieta fleksitariańska. Zwolennicy takiego podejścia wychodzą z założenia, że korzyści zdrowotneza któremożna odnieść nawet pomimo tego, że nie wyeliminuje się mięsa całkowicie ze swojej diety. Fleksitarianie starają się zatem ograniczać tak spożycie mięsa, jak i jego przetworów. Pamiętają jednak o tym, jak ważne jest realizowanie dziennego zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Dieta bazuje na zasadach racjonalnego, zbilansowanego żywienia.

Może Cię zainteresować:

Zobacz też:

Szambo ekologiczne – ile od granicy? Odpowiedź na pytanie, które każdy właściciel posesji powinien znać

Wege przepisy: smakowite i zdrowe dania dla wegetarian

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę międzyzębową

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Usługi ochrony środowiska dla firm
sprzęt na wakacjach
Jak uzyskać szybką pomoc psychologiczną

Jesteś zainteresowany reklamą?