symbio.pl

Blog poświęcony tematyce ekologii i zdrowemu odżywianiu.

Ekologia

Ekologia dla dzieci – jak uczyć maluchy odpowiednich zachowań?

Ekologia dla dzieci – jak uczyć maluchy odpowiednich zachowań?

O środowisko naturalne musimy dbać wszyscy. Warto o tym uczyć dzieci już od najmłodszych lat, by jako dorośli ludzie mieli nawyki, które będą sprzyjały dbaniu o naszą planetę. Jak uczyć dzieci troski o środowisko naturalne?

W poniższym artykule dowiesz się:

  • Jak uczyć dzieci ekologii?
  • Ekologia dla dzieci- na co dzień

Sprawdź również: https://www.symbio.pl/ekologiczne-zabawki-dla-dzieci/

Jak uczyć dzieci ekologii?

Ekologia to nauka, która jest bardzo rozbudowana. Nie znaczy to jednak, że ekologicznie mogą postępować dorośli. Dzieci również mają wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądała nasza planeta.

Ekologia dla dzieci powinna zaczynać się od drobnych kroków, które dzieci będą wykonywały na co dzień. Jednym z łatwiejszych i jednocześnie najskuteczniejszych działań jest segregacja śmieci. Jeszcze zanim dziecko pójdzie do szkoły warto mu wytłumaczyć na czym polega segregacja. Koniecznie trzeba dziecku pokazać, gdzie wyrzucać poszczególne odpady. Dziecko powinno wiedzieć, co to jest papier, szkło czy plastik.

Segregacje odpadów można dziecku ułatwić, ustawiając kosze w odpowiednich kolorach lub z kolorowymi pokrywkami. Ekologia segregacja śmieci kolorowanka to również interesujący sposób przekazania, w którym koszu powinny znaleźć się poszczególne odpady. Nauka przez kolorowanie będzie atrakcyjna dla każdego malucha. Większość dzieci lubi bawić się kredkami, mazakami czy farbami.

Chcąc wpoić dzieciom odpowiednie nawyki można posłużyć się rymowankami, które pomogą zapamiętać ważne rzeczy. Wiersz ekologia dla dzieci pomoże zrozumieć maluchowi dlaczego należy dbać o naturę.

Z wierszy dzieci dowiedzą się, dlaczego konieczne jest oszczędzanie wody, jak dbać o czystość na świecie i dlaczego ważne jest tworzenie rezerwatów, w których to zwierzęta i rośliny są najważniejsze.

Ekologia dla dzieci – na co dzień

Każdy dzień naszego dziecka może być wypełniony działaniami ekologicznymi. Nasz mały superbohater ma bardzo wiele możliwości, by uczyć się pozytywnego wpływu na kondycję naszej planety.

Warto zacząć od podstaw. Dziecko musi zrozumieć, że ziemia to nie tylko świat ludzi, ale również zwierząt i roślin. Im również należy się szacunek i opieka. Warto małego człowieka zabierać jak najczęściej do lasu, na łąki, by poznało życie poza granicami miasta. Jest to nie tylko zdrowe dla dzieci, ale przede wszystkim pouczające.

Dziecko należy nauczyć, jak zimą dokarmiać ptaki. Można również wspólnie zbudować karmnik czy domek dla owadów. Będzie to wspaniała zabawa.

Ekologia dla dzieci polega również na nauczeniu maluchów, że należy oszczędzać prąd i wodę. Już przedszkolak powinien wiedzieć, że ważne jest zakręcanie wody czy gaszenie światła, gdy nie ma nas w pomieszczeniu.

Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem ekologicznego życia jest zadbanie o swoje zdrowie. Warto już od najmłodszych lat wpajać dzieciom, by unikały przetworzonego pożywienia czy cukru. Dzieci bardzo chętnie pomagają w kuchni. Można to wykorzystać, piekąc razem zdrowe ciastka bez cukru, robiąc sałatki czy pożywne przekąski.

Po zdrowym posiłku warto zaproponować dzieciom ruch na świeżym powietrzu. Dzieci, które będą kochały jazdę na rowerze, rolki czy bieganie nie wyrosną na dorosłych, którzy poruszają się wyłącznie samochodem.

Udostępnij