Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę międzyzębową – rozmiary i kształty

5 lipca 2024 Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę międzyzębową


Jeśli chcemy skutecznie czyścić przestrzenie między zębami, które są trudno dostępne dla standardowych szczoteczek do zębów, warto rozejrzeć się za szczoteczką międzyzębową. W sklepach dostępnych jest jednak wiele modeli tych produktów. Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę.

Czym są szczoteczki międzyzębowe?

Szczoteczki międzyzębowe są produktami, które są przeznaczone do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, w szczególności przestrzeni, jaka występuje pomiędzy zębami. Mogą być więc alternatywą dla tradycyjnych nici dentystycznych. Są od nich także skuteczniejsze, ponieważ dzięki nim łatwo jest dotrzeć do trudno dostępnych obszarów w jamie ustnej. Nie zastępują jednak tradycyjnej, elektronicznej lub sonicznej szczoteczki, lecz stanowią do niej dodatek w codziennej pielęgnacji.

Jakie są rodzaje szczoteczek międzyzębowych?

Szczoteczki międzyzębowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Przede wszystkim w sklepach znajdziesz szczoteczki cylindryczne, które mają równą średnicę na całej swojej długości oraz szczoteczki stożkowe, które posiadają węższy koniec. Oba rodzaje są łatwe w użytkowaniu i skuteczne w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, jednak szczoteczki cylindryczne są efektywniejsze w szerszych przestrzeniach, natomiast stożkowe lepiej docierają do trudno dostępnych miejsc.

Jakie są rozmiary szczoteczek międzyzębowych?

Oprócz rodzajów, szczoteczki międzyzębowe różnią się także od siebie rozmiarem. Zwykle oznaczone są także kolorami i średnicą podaną w milimetrach. Rozmiar szczoteczki powinien być dopasowany do wielkości przestrzeni międzyzębowych:

  • bardzo małe, nie przekraczają wielkości 0,45 mm, są przeznaczone do bardzo ciasnych przestrzeni między zębami;

  • małe, do 0,6 mm, powinny stosować osoby o wąskich przestrzeniach międzyzębowych;

  • średnie, nieprzekraczające 0,8 mm, są polecane osobom o średnich przestrzeniach między zębami;

  • duże, do 1,2 mm, dedykowane są szerokim przestrzeniom międzyzębowym;

  • bardzo duże, od 1,3 mm i większe są stosowane u osób z bardzo szerokimi przestrzeniami między zębami.

Jak wybrać odpowiedni produkt?

Dentysta może dokładnie ocenić wielkość przestrzeni międzyzębowych i doradzić odpowiedni rozmiar oraz kształt szczoteczki. Jeśli jednak posiadasz aparat ortopedyczny, mosty czy implanty, wybierz szczoteczkę dostosowaną do czyszczenia tych miejsc. Odpowiedni produkt powinien łatwo wchodzić w przestrzeń między zębami, ale powinien być też wystarczająco duży, aby skutecznie usuwać płytkę nazębną i resztki jedzenia.

Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę międzyzębową

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

sposoby na nawilżenie i pielęgnację dłoni
Szampon stymulujący porost włosów
Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę międzyzębową

Jesteś zainteresowany reklamą?