Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś
Ekologia konopie

Konopie w przemyśle włókienniczym

Data publikacji 7 marca 2024

Przez ostatnie dekady konopie były nieco zapomnianą rośliną. Tymczasem przed wiekami powszechnie wykorzystywano je do produkcji wielu przedmiotów życia codziennego –  papieru, tekstyliów bądź ubrań. Teraz ponownie docenia się ich liczne walory i stopniowo coraz szerzej sięga się po nie m.in. w branży włókienniczej.

Przez ostatnie dekady konopie były nieco zapomnianą rośliną. Tymczasem przed wiekami powszechnie wykorzystywano je do produkcji wielu przedmiotów życia codziennego –  papieru, tekstyliów bądź ubrań. Teraz ponownie docenia się ich liczne walory i stopniowo coraz szerzej sięga się po nie m.in. w branży włókienniczej.

Włókna konopne są wytrzymałe, wielofunkcyjne, nie wymagają dużej ilości wody i nawozów. Te właściwości wykorzystywano już w starożytności. Sytuacja zmieniła się w dwudziestym wieku, kiedy konopie zaczęły być stygmatyzowane i wyparte przez włókna syntetyczne. W ostatnich latach nastąpił zwrot i konopie ponownie są w kręgu zainteresowania. Z jakimi korzyściami wiąże się zastosowanie włókien konopnych?

Jak włókno konopne oddziałuje na środowisko – największe zalety

Ekologia i troska o środowisko naturalne od lat jest jednym z głośniejszych tematów, a konopie doskonale wpisują się w wymagania związane z dbałością o przyrodę i to na wielu płaszczyznach. Wspomnieliśmy, że do ich uprawy potrzebne są niewielkie ilości wody i nawozów, co w połączeniu z szybkim wzrostem rośliny pozwala na zrównoważoną uprawę.

Konopie mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Wynika to z sekwestracji dwutlenku węgla — są w stanie pobierać i magazynować duże ilości tego gazu. Patrząc z tej perspektywy, można je potraktować jako jedno z naturalnych narzędzi w dążeniu do zeroemisyjności. Jednocześnie system korzeniowy przyczynia się do spulchniania gleby i dostarcza do niej składników odżywczych. To z kolei przełoży się na większe plony roślin, jakie w tym miejscu będą rosnąć w przyszłości.

Dużym problemem współczesnego społeczeństwa jest także nadmiar odpadów. Zastosowanie włókien konopnych w miejscu tworzyw sztucznych w znacznym stopniu wpłynie na redukcję ilości odpadów. Konopie zalicza się do źródeł odnawialnych i można je siać co roku. A to kolejna istotna zaleta.

A jakie są korzyści dla zdrowia?

Wiele osób ma skórę wrażliwą lub cierpi na alergie. Skarżą się, że włókna syntetyczne podrażniają, czasem powodując wysypkę albo uczucie swędzenia. W przypadku włókien konopnych tego problemu nie ma. Są hipoalergiczne i bez obaw mogą mieć z nimi kontakt osoby z wyjątkowo wrażliwą cerą. Podobnie jak bawełna czy bambus konopie zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, gwarantując jednocześnie zatrzymanie ciepła. To czyni z włókien konopnych idealny materiał do produkcji ubrań. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że materiał nie kurczy się i nie rozciąga. Oprócz tego pochłania pot i jest wytrzymały.

Włókna konopne sprawdzają się nie tylko do produkcji ubrań!

Na podstawie tego, co już powiedzieliśmy, widać, że potencjał we włóknach konopnych (https://kombinatkonopny.pl/kategoria-produktu/wlokno-konopne-i-pazdzierze/) jest spory i to nie tylko przy produkcji odzieży. Przez swoje parametry izolacyjne włókna konopne doskonale sprawdzają się na przykład jako materiał budowlany do ocieplania budynków.

O konopiach można pomyśleć również pod kątem produkcji lin, sznurów i toreb. Można je też potraktować jako alternatywę dla tradycyjnego papieru. Papier konopny jest znacznie trwalszy od tego stosowanego powszechnie. Mimo tego, że to wytrzymały materiał, to jest on obecnie raczej niedostępny – wciąż czekamy na firmę, która go spopularyzuje.

Zalety użytkowe, wartość ekonomiczna i przyjazność środowisku skłaniają do wysnucia tezy, że włókna konopne są materiałem przyszłości. Już teraz widać zainteresowanie ze strony branży włókienniczej, a trend ten się najpewniej utrzyma i niebawem będziemy mogli kupić ubrania z tego materiału w wielu sklepach. 

Materiał zewnętrzny

Jak kolagen wpływa na skórę

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?