Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś

Konopie w przemyśle włókienniczym

7 marca 2024 konopie

Przez ostatnie dekady konopie były nieco zapomnianą rośliną. Tymczasem przed wiekami powszechnie wykorzystywano je do produkcji wielu przedmiotów życia codziennego –  papieru, tekstyliów bądź ubrań. Teraz ponownie docenia się ich liczne walory i stopniowo coraz szerzej sięga się po nie m.in. w branży włókienniczej.

Przez ostatnie dekady konopie były nieco zapomnianą rośliną. Tymczasem przed wiekami powszechnie wykorzystywano je do produkcji wielu przedmiotów życia codziennego –  papieru, tekstyliów bądź ubrań. Teraz ponownie docenia się ich liczne walory i stopniowo coraz szerzej sięga się po nie m.in. w branży włókienniczej.

Włókna konopne są wytrzymałe, wielofunkcyjne, nie wymagają dużej ilości wody i nawozów. Te właściwości wykorzystywano już w starożytności. Sytuacja zmieniła się w dwudziestym wieku, kiedy konopie zaczęły być stygmatyzowane i wyparte przez włókna syntetyczne. W ostatnich latach nastąpił zwrot i konopie ponownie są w kręgu zainteresowania. Z jakimi korzyściami wiąże się zastosowanie włókien konopnych?

Jak włókno konopne oddziałuje na środowisko – największe zalety

Ekologia i troska o środowisko naturalne od lat jest jednym z głośniejszych tematów, a konopie doskonale wpisują się w wymagania związane z dbałością o przyrodę i to na wielu płaszczyznach. Wspomnieliśmy, że do ich uprawy potrzebne są niewielkie ilości wody i nawozów, co w połączeniu z szybkim wzrostem rośliny pozwala na zrównoważoną uprawę.

Konopie mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Wynika to z sekwestracji dwutlenku węgla — są w stanie pobierać i magazynować duże ilości tego gazu. Patrząc z tej perspektywy, można je potraktować jako jedno z naturalnych narzędzi w dążeniu do zeroemisyjności. Jednocześnie system korzeniowy przyczynia się do spulchniania gleby i dostarcza do niej składników odżywczych. To z kolei przełoży się na większe plony roślin, jakie w tym miejscu będą rosnąć w przyszłości.

Dużym problemem współczesnego społeczeństwa jest także nadmiar odpadów. Zastosowanie włókien konopnych w miejscu tworzyw sztucznych w znacznym stopniu wpłynie na redukcję ilości odpadów. Konopie zalicza się do źródeł odnawialnych i można je siać co roku. A to kolejna istotna zaleta.

A jakie są korzyści dla zdrowia?

Wiele osób ma skórę wrażliwą lub cierpi na alergie. Skarżą się, że włókna syntetyczne podrażniają, czasem powodując wysypkę albo uczucie swędzenia. W przypadku włókien konopnych tego problemu nie ma. Są hipoalergiczne i bez obaw mogą mieć z nimi kontakt osoby z wyjątkowo wrażliwą cerą. Podobnie jak bawełna czy bambus konopie zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, gwarantując jednocześnie zatrzymanie ciepła. To czyni z włókien konopnych idealny materiał do produkcji ubrań. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że materiał nie kurczy się i nie rozciąga. Oprócz tego pochłania pot i jest wytrzymały.

Włókna konopne sprawdzają się nie tylko do produkcji ubrań!

Na podstawie tego, co już powiedzieliśmy, widać, że potencjał we włóknach konopnych (https://kombinatkonopny.pl/kategoria-produktu/wlokno-konopne-i-pazdzierze/) jest spory i to nie tylko przy produkcji odzieży. Przez swoje parametry izolacyjne włókna konopne doskonale sprawdzają się na przykład jako materiał budowlany do ocieplania budynków.

O konopiach można pomyśleć również pod kątem produkcji lin, sznurów i toreb. Można je też potraktować jako alternatywę dla tradycyjnego papieru. Papier konopny jest znacznie trwalszy od tego stosowanego powszechnie. Mimo tego, że to wytrzymały materiał, to jest on obecnie raczej niedostępny – wciąż czekamy na firmę, która go spopularyzuje.

Zalety użytkowe, wartość ekonomiczna i przyjazność środowisku skłaniają do wysnucia tezy, że włókna konopne są materiałem przyszłości. Już teraz widać zainteresowanie ze strony branży włókienniczej, a trend ten się najpewniej utrzyma i niebawem będziemy mogli kupić ubrania z tego materiału w wielu sklepach. 

Materiał zewnętrzny

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę międzyzębową

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Usługi ochrony środowiska dla firm
sprzęt na wakacjach
Jak uzyskać szybką pomoc psychologiczną

Jesteś zainteresowany reklamą?