Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport aktywność ruchowa

Aktywność ruchowa – jak zacząć uprawiać sport?

Data publikacji 20 grudnia 2022

Aktywność ruchowa jest niezbędna w życiu każdego człowieka. Wpływa pozytywnie nie tylko na kondycję, ale również na samopoczucie. Dlaczego sport jest tak ważny i jak wybrać aktywność, która będzie idealna właśnie dla nas?

Zobacz też: Dmuchana ścieżka akrobatyczna – najważniejsze informacje

Aktywność fizyczna a zdrowie – co warto wiedzieć?

Aktywność ruchowa ma pozytywny wpływ na kondycję. O tym wiedzą wszyscy.

Warto pamiętać, że ruch ma pozytywne działanie na ciśnienie, zapobiega osteoporozie, wzmacnia system immunologiczny czy poprawia krążenie oraz wydolność serca. Osoby, które dużo się ruszają, mają większą szansę uniknięcia zachorowania na cukrzycę typu II, która jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych.

Nie można również zapomnieć, że ruch jest niezbędny, gdy chcemy utrzymać piękną, smukłą sylwetkę. Reguluje przemianę materii.

Aktywność ruchowa ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszej kondycji fizycznej, ale również wpływa na nasze samopoczucie. Uprawianie sportu pomaga pozbyć się stresu. Wysiłek pomaga uwolnić serotoninę, która powszechnie nazywana jest hormonem szczęścia. Osoby, które regularnie uprawiają sport, rzadziej zmagają się z depresją.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej?

Osoby, które uważają, że nie lubią się ruszać, prawdopodobnie nie odkryły jeszcze tej formy ruchu, która sprawiałaby im przyjemność.

Aktywność fizyczna jest bardzo różnorodna i każdy jest w stanie dostosować ją do swoich potrzeb, temperamentu i możliwości.

Treningi cardio przeznaczone są dla osób, którym zależy na spaleniu tkanki tłuszczowej a ta poprawieniu wydolności organizmu, natomiast trening interwałowy polega na przeplataniu aktywności o bardzo wysokiej intensywności z dużo mniejszą aktywnością. Trening aerobowy jest przeznaczony dla osób początkujących.

Nie jest najlepszym pomysłem obciążanie organizmu maksymalnie w nadziei, że uzyskamy szybkie efekty.

Zbyt intensywne ćwiczenia szybko doprowadzą do dużego wyczerpania mięśni, które będzie objawiało się zakwasami. Ból mięśni może zniechęcić początkujących do dalszej aktywności.

Jak zacząć?

Osoby, które od lat nie uprawiają żadnego sportu mogą mieć duże problemy w pierwszych tygodniach.

Wybierając rodzaje aktywności fizycznej dla początkujących warto pamiętać, że dla osób, które mają duża nadwagę dobrym pomysłem będą spacery. Po kilku dniach (lub tygodniach) można przejść do intensywnego marszu, by z czasem zacząć biegać.

Te osoby, które nie przepadają za tą formą aktywności fizycznej, mogą postawić na basen. Pływanie jest wyjątkowo przyjemne. Warto również pamiętać, że pływać można w dowolnym tempie, co jest bardzo wygodne w pierwszych tygodniach treningów.

Osoby, które potrzebują towarzystwa, by rozpocząć uprawianie sportu, mogą wybrać się na rower, rolki i  łyżwy. Jest to aktywność ruchowa, która pozwala przyjemnie spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi.

Sprawdź także: Czy można ćwiczyć z zakwasami? Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu?

Pasta na kanapki: kilka przepisów na pyszny i szybkie smarowidło

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?