Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport Jak ustawia się figury w szachach?

Jak ustawia się figury w szachach?

Data publikacji 12 kwietnia 2024

Szachy to gra symulująca starcia dwóch armii na polu bitwy, której historia rozciąga się aż do VI wieku n.e.. Niezwykle różnorodna i złożona pod względem strategicznym, zdobyła uznanie na całym świecie. Aby móc cieszyć się grą w szachy, niezbędne jest umiejętne rozmieszczenie figur na planszy szachowej, które wpływa na całe rozgrywki. Celem tego artykułu jest umożliwić czytelnikom zrozumienie, jak prawidłowo ustawić figury szachowe na planszy przed rozpoczęciem meczu.

Rozstawianie figur na planszy szachowej

Do poprawnej gry w szachy niezbędna jest plansza składająca się z 64 pól (8×8), na której gracz ma do dyspozycji 16 figur: króla, królową, dwa gońce, dwa skoczki, dwie wieże i osiem pionków. Szachy to gra dwuosobowa, a każdy z graczy otrzymuje zestaw figur w jednym kolorze – białym lub czarnym. Ustawienie figur na planszy szachowej powinno odbyć się de facto zwierciadlanie dla obu graczy.

Pierwszy rząd (najbliższy graczowi) powinien być zapełniony pionkami. W drugim rzędzie od lewej do prawej strony powinno znaleźć się: wieża, skoczek, goniec, królowa, król, następny goniec, skoczek i druga wieża. Ważne jest, aby pamietac o tym, że królowa powinna zawsze stać na polu swojego koloru – czyli biała królowa na białym polu, a czarna na czarnym.

Zasady ustawiania królowej i króla

Ustawienie króla i królowej jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu gry. Król i królowa znajdują się w środku drugiego rzędu, przy czym zależnie od koloru figur, różny jest sposób ich ustawiania. Bardzo ważne jest to, że królowa zawsze powinna być ustawiona na polu swojego koloru. Oznacza to, że biała królowa powinna być na białym polu, a czarna królowa na czarnym. Król natomiast, pozostaje na polu przeciwnym do koloru swoich figurek.

W praktyce oznacza to, że biała królowa powinna być umieszczona na czwartym polu od lewej strony, a biały król na piątym. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku czarnych figur, gdzie na czwartym polu od prawej strony powinien stać czarny król, a na piątym – czarna królowa. Zastosowanie takiego ustawienia pozwala na prawidłowy przebieg rozgrywki.

Pozycjonowanie skoczka, wieży i gońca

Reszta figur rozstawia się symetrycznie po obu stronach królowej i króla. Na krańcach planszy, na pierwszym polu od lewej oraz pierwszym polu od prawej, ustawiamy wieże. Konkretnie mówiąc biała wieża powinna znaleźć się na pierwszym polu od lewej w górnym rzędzie, a czarna na pierwszym polu od prawej w dolnym rzędzie.

Obok wieży powinien znaleźć się skoczek – dla gracza białego na drugim polu od lewej, dla gracza czarnego na drugim od prawej. Natomiast obok skoczka powinien stanąć goniec, dla białego gracza na trzecim polu od lewej, dla czarnego na trzecim od prawej. Ta symetryczność w ustawieniu figur daje obu graczom równo dobre szanse na wygraną.

Podsumowując, prawidłowe rozstawienie figur na planszy szachowej jest kluczem do gry w szachy. Każda figura ma swoje wyznaczone miejsce, a pomyłka w ich ustawieniu może mieć wpływ na przebieg całej rozgrywki.

Rodzaje filtrów paliwa

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?