symbio.pl

Blog poświęcony tematyce ekologii i zdrowemu odżywianiu.

Beauty

Naturalny szampon do włosów – czy warto inwestować w produkty bez syntetycznych substancji?

Naturalny szampon do włosów – czy warto inwestować w produkty bez syntetycznych substancji?

Przyjmuje się, że szampon naturalny zawiera 95% składników pochodzenia naturalnego. Ma w sobie naturalne olejki, ekstrakty i wyciągi z ziół, owoców lub kwiatów, które pielęgnują włosy i delikatnie oczyszczają skórę głowy. Naturalny szampon powinien być wolny od siarczanów, silikonów i parabenów, które mogą przesuszać skórę i obciążać włosy. Czy naturalne szampony myją tak samo skutecznie jak drogeryjne specyfiki?

Czy naturalny szampon będzie działał tak samo skutecznie?

Szampon naturalny równie skutecznie umyje głowę co konwencjonalny – wiele zależy od składnika odpowiedzialnego za pienienie się formuły i rozpuszczanie sebum na skórze. Zamiast wybierać szampony z SLS i SLES (czyli Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate intensywnie działających detergentów), sięgaj po szampony ze spieniającymi produktami pochodzenia naturalnego, np. pozyskiwanego z kokosa Sodium Coco Sulfate lub jeszcze łagodniejszego Coco-Glucoside. Łagodnie się pienią, dlatego zaleca się podwójną aplikację podczas mycia głowy – włosy będą domyte, świeże, sypkie i lśniące.

Dlaczego chemiczne składniki w szamponach szkodzą Twoim włosom?

Chociaż SLS-y, czyli siarczany doskonale myją włosy, mogą w dłuższej perspektywie przesuszać skórę głowy. W konsekwencji skóra głowa będzie się przetłuszczać w reakcji obronnej. Jeśli jej bariera hyrolipidowa zostanie naruszona, jest bardziej niż zwykle narażona na alergie, podrażnienia, łupież czy świąt. Naturalny szampon do włosów nie powinien zawierać też sztucznych silikonów, EDTA, parabenów czy olei mineralnych, które obciążają i przesuszają włosy.

Jak wybrać najlepszy naturalny szampon do swojego rodzaju włosów?

Dopasuj szampon do potrzeb skóry głowy i problemów, z jakimi borykasz się na co dzień z włosami. Na przykład jeśli skóra głowy jest przesuszona, wybieraj najlepszy szampon naturalny z aloesem. Jeśli się przetłuszcza, będzie dla Ciebie dobry szampon naturalny z bisabololem lub olejkiem z drzewa herbacianego. Gdy zależy Ci na odżywieniu pasm, sięgnij po produkty pochodzenia naturalnego do mycia włosów, które zawierają olejek arganowy, miód, keratynę czy masło shea.

Pamiętaj o zasadzie: szampon dobiera się do rodzaju włosów, natomiast odżywkę do potrzeb samym włosów. Rolą szamponu naturalnego jest bowiem delikatne oczyszczenie skalpu i pasm z zanieczyszczeń, a rolą odżywki zadbanie o odżywienie i ochronę włosa. Dlatego należy ją nałożyć po każdym umyciu włosów.

Udostępnij