Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda rozstępy w ciąży

Jakie kosmetyki są dobre na rozstępy w ciąży?

Data publikacji 25 stycznia 2024

Ciąża to magiczny czas, który powinien polegać na przygotowaniu się do wielkiej zmiany w życiu, jaką jest pojawienie się na świecie małego człowieka. Radość towarzyszącą temu wyjątkowemu procesowi może zniszczyć obawa o to, że zmiany zachodzące w ciele ciężarnej kobiety pozostawią po sobie trwały ślad w postaci rozstępów. Jak z nimi walczyć?

Skąd się biorą rozstępy w ciąży?

Chociaż mogłoby się wydawać, że 9 miesięcy to dużo czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji, dla ciała kobiety to niesamowite wyzwanie. Nie dość, że jest skupione na rozwijającym się dziecku, to jeszcze musi sprostać zmianom zachodzącym we własnym organizmie. Dotyczą one w szczególności zwiększonego nacisku na skórę, który jest efektem robienia miejsca na dziecko.

Gdy nacisk na tkanki okazuje się zbyt mocny, włókna kolagenowe pękają, czego efektem są fizyczne ślady na skórze. Przybierają one formę charakterystycznych, pionowych pasków, które początkowo są fioletowo-czerwone, a czasem bledną i ulegają utrwaleniu.

W walce z rozstępami liczy się czas

Gdy na skórze pojawią się już charakterystyczne pręgi, niewiele da się zdziałać domowymi sposobami. Jest to trwałe uszkodzenie skóry, którego nie usuną nawet najskuteczniejsze kosmetyki. W grę wchodzą jedynie profesjonalne zabiegi aparaturowe ukierunkowane na zamaskowanie tego mankamentu. Może to być m.in. terapia laserowa lub radiofrekwencja mikroigłowa.

Prostszym rozwiązaniem może okazać się nie tyle walka z rozstępami, co zapobieganie ich powstawaniu. W tym kontekście czas ma szczególne znaczenie. Rutynę pielęgnacyjną ukierunkowaną na ujędrnianie i przeciwdziałanie rozstępom warto wprowadzić już na początku pierwszego trymestru ciąży, a jeśli to możliwe – jeszcze szybciej.

Czego szukać w kosmetykach dla kobiet w ciąży?

W walce z rozstępami skuteczna będzie m.in. terapia manualna. Można ją wspomóc różnymi akcesoriami, np. rollerami lub szczotkami do stosowania na sucho lub na mokro. Nie bez znaczenia pozostaje również wybór kosmetyków dla kobiet w ciąży. Powinny być nie tylko skuteczne przeciwko rozstępom, ale przede wszystkim całkowicie bezpieczne dla dziecka.

Warto zwrócić uwagę na preparaty o działaniu nawilżającym, które zawierają np. kwas hialuronowy, alantoinę, d-panthenol, glicerynę czy żel aloesowy. Działanie ujędrniające zapewnią natomiast produkty, w których składzie znajdują się m.in. naturalne masła i oleje z kwasami omega-3 oraz kompleksem witamin A, E i F. Szczególną skuteczność w tym temacie wykazują chociażby oleje z pestek moreli, ze słodkich migdałów, makadamia, z nasion konopii indyjskich, jojoba i z kiełków pszenicy. Elastyczność skóry mogą też poprawić kosmetyki z bogatymi masłami, np. shea czy kakaowym.

Istotne jest również pilnowanie tego, by waga w ciąży rosła w prawidłowy, równomierny sposób. Pomoże w tym zdrowia dieta i lekka aktywność fizyczna, która nie nadwyręży sił przyszłej mamy, a jednak zapewni jej trochę ruchu.

Materiał zewnętrzny

Jak kolagen wpływa na skórę

Redakcja symbio.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?